O spoločnosti



Predsedníctvo SZS



Členovia Predsedníctva SZS


Predseda Predsedníctva SZS


Vladimír Kubovčík


VLADIMÍR KUBOVČÍK pochádza z Martina, kde sa narodil v roku 1975. Absolvoval štúdium v odbore Všeobecná ekológia na Fakulte ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene. Po ukončení vysokej školy v roku 1999 zostal na Katedre biológie a všeobecnej ekológie tejto fakulty pracovať; najskôr ako technik, od roku 2000 pôsobil na mieste odborného asistenta. V rámci svojej vedeckej práce sa venuje najmä paleoekológii, paleolimnológii a rekonštrukciám vývoja prostredia pomocou subfosílnych zvyškov lariev pakomárov. Z tejto oblasti obhájil na FEE v roku 2008 dizertačnú prácu a v roku 2013 habilitačnú prácu s názvom „Pakomáre (Chironomidae) v paleoekológii: rekonštrukcia vývoja prostredia s využitím subfosílnych pakomárov s apendixom Švarcenberk ako paleoekologický fenomén“. Okrem paleoekológie sa venuje aj systematickej zoológii a ekológii živočíchov. Je členom tiež Slovenskej limnologickej spoločnosti pri SAV, Slovenskej arachnologickej spoločnosti a České společnosti pro ekologii. (e-mail: kubovcik@tuzvo.sk)


1. podpredseda


prof., Mgr. Ivan Baláž, PhD. (UKF v Nitre)


Prof. Mgr. Ivan Baláž, PhD. sa narodil v Nitre v roku 1976. Vyštudoval učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov so zameraním na biológiu a ekológiu na Fakulte prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (FPV UKF v Nitre). Po skončení štúdií najskôr pôsobil ako stredoškolský učiteľ na gymnáziu v Nitre. Od roku 2003 pôsobí na Katedre ekológie a environmentalistiky FPV UKF v Nitre. Habilitoval v roku 2010 v študijnom odbore 4.3.1 „Ochrana a využívanie krajiny“. Dňa 19.9.2018 bol vymenovaný za profesora (št. odbor 4.3.1) prezidentom SR. Vo svojej vedecko-výskumnej činnosti sa venuje štúdiu ekológie a biológie drobných cicavcov (Eulipotyphla, Rodentia) v rôznych typoch prostredia so zameraním na: 1. monitoring vybraných druhov v súvislosti s dynamikou rozšírenia a pod vplyvom využívania krajiny; 2. priestorovú aktivitu; 3. vplyv výškového gradientu na synúzie a habitus drobných cicavcov; 4. monitoring populácií Microtus arvalis v poľnohospodárskej krajine; 5. vplyv urbanizovaného prostredia na spoločenstvá drobných cicavcov. Venuje sa tiež výskumu hostiteľsko-parazitologických vzťahov (blchy a drobné zemné cicavce). Výsledky vedeckej práce prezentoval formou vedeckých a odborných článkov vo viacerých periodikách, zborníkoch, na odborných seminároch a vedeckých konferenciách na Slovensku aj v zahraničí. Prof. Baláž je spoluautor metodiky monitoringu hraboša poľného (Microtus arvalis) a spracovateľ metodiky monitoringu vybraných druhov európskeho významu. Je vedúci výskumného tímu s výsledkami orientovanými na prax „Výskum rizikových faktorov v poľnohospodárskej krajine“ a vedúci tímu s medzinárodne akceptovanými výsledkami a účasťou v národných projektoch “Výskum biológie a ekológie drobných zemných cicavcov”. Je členom Slovenskej ekologickej spoločnosti pri SAV a členom Slovenskej ornitologickej spoločnosti, konzultant pre oblasť vzdelávania Zoológie, Učiteľstvo biológie na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Hradec Králové. Je v databáze expertov na posudzovanie projektov APVV (Agentúra pre podporu výskumu a vývoja) a pravidelne posudzuje projekty VEGA (Vedecká grantová agentúra). Ďalej je členom redakčnej rady vedeckého časopisu Folia faunistica Slovaca. V rokoch 2010 až 2014 zastával funkciu prodekana pre zahraničné vzťahy a rozvoj na FPV UKF v Nitre; v rokoch 2014 až 2018 bol prorektorom pre rozvoj a informatizáciu UKF v Nitre; v rokoch 2009 až 2014 bol organizátorom podujatia zameraného na popularizáciu vedy „Veda v Centre“.


2. podpredseda


doc. Mgr. Peter Manko, PhD. (PU v Prešove)


Peter Manko sa narodil v roku 1976 v Rožňave. Detstvo a pubertu prežil obklopený Volovskými vrchmi, v ktorých trávil veľa času presúvajúc sa chôdzou, behom, či na rôznych dopravných prostriedkoch (najčastejšie bicykel, bežky, lyže, korčule). Vzťah k vode a živočíchom v nej si vybudoval najmä brodiac sa v miestnych potokoch, plávajúc, alebo pádlujúc v studených vodách nádrže Úhorná. Po maturite na rožňavskom gymnáziu P. J. Šafárika svoj vzťah k prírode a pohybu ďalej rozvíjal na Prešovskej univerzite, kde vyštudoval učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov so zameraním na biológiu a telesnú výchovu. Po štátnej skúške v roku 1999 začínal ako učiteľ prírodopisu a telesnej výchovy na základnej škole v Rožňave a od roku 2001 pôsobí na Katedre ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied PU v Prešove. Doktorandské štúdium ekológie absolvoval externe na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a habilitoval sa na Prešovskej univerzite v odbore 4.3.4 Všeobecná e kológia a ekológia jedinca a populácií. Jeho vedecko-výskumná činnosť je zameraná na hydrobiológiu, ekológiu, faunistiku a diverzitu (prevažne) vodného hmyzu a vybrané aspekty (najmä potravnej) ekológie rýb. Ako zodpovedný riešiteľ projektov (domácich, zahraničného a medzinárodného) viedol a vedie tímy, venujúce sa výskumu ekológie a biodiverzity na Slovensku i v zahraničí, najmä na Kaukaze. Túžbu po pohybe v prírode naďalej napĺňa pri práci v teréne, ale aj vo voľnom čase pachtiac sa v rozmanitých akvatických aj terestrických biotopoch slovenskej prírody horizontálnym i vertikálnym smerom s použitím rozličných spôsobov, štýlov, techník a prostriedkov. Je autorom monografie, učebníc, autorom a spoluautorom asi 150 ďalších publikácií. Je členom redakčných rád viacerých časopisov, posudzuje projekty domácich (APVV, VEGA, KEGA) a zahraničných grantových schém. Okrem SZS je členom Slovenskej limnologickej spoločnosti, v ktorej sa istým nedopatrením nechtiac stal na jedno volebné obdobie členom výboru. (e-mail: peter.manko(a)unipo.sk)


Tajomník


Ing. Peter Maršalek, (NLC vo Zvolene, pracovisko Spišská Nová Ves)


Hospodár SZS


prof., Ing. Slavomír Stašiov, PhD. (TU vo Zvolene)


Členovia revíznej komisie


doc. RNDr. Alexander Csanády, PhD. (PU v Prešove)


PaedDr. Jakub Fedorčák, PhD. (PU v Prešove)


Člen


Jozef Oboňa


Jozef Oboňa sa narodil v roku 1986 v Bojniciach. Na Technickej univerzite vo Zvolene vyštudoval všeobecnú ekológiu a ekológiu jedinca a populácií. Po absolvovaní štúdia v roku 2014 začínal ako výskumný pracovník na Katedre ekológie, na Fakulte humanitných a prírodných vied PU v Prešove. Od roku 2018 pracuje ako odborný asistent na tej istej katedre. Počas doktorandského štúdia na Fakulte ekológie a environmentalistiky, Technickej univerzite vo Zvolene, ktoré úspešne ukončil v roku 2013, skúmal štruktúru a diverzitu spoločenstiev vodných bezstavovcov dendroteliem. Jeho terajšia vedecko-výskumná činnosť je zameraná na hydrobiológiu, ekológiu vodného hmyzu a biodiverzitu vybraných čeľadí dvojkrídlovcov. Okrem SZS je členom Slovenskej limnologickej spoločnosti. (e-mail: jozef.obona(a)unipo.sk)

Členstvo v spoločnosti

  1. Členom spoločnosti sa môže stať domáci alebo zahraničný vedecký, pedagogický a iný pracovník alebo záujemca o zoológiu.
  2. Členovia spoločnosti sa delia na riadnych a čestných.
  3. Čestným členom spoločnosti sa môže stať významný domáci alebo zahraničný zoológ, ktorý sa zvlášť zaslúžil o rozvoj zoologickej vedy na Slovensku. Čestné členstvo navrhuje predsedníctvo spoločnosti a tento návrh schvaľuje valné zhromaždenie spoločnosti. Čestní členovia spoločnosti sú oslobodení od úhrady členských poplatkov.
  4. Riadnym členom spoločnosti sa môže stať fyzická osoba so záujmom o zoológiu, písomne sa prihlási za člena spoločnosti (vzor prihlášky je prílohou týchto stanov), súhlasí s poslaním, úlohami, stanovami a ďalšími predpismi spoločnosti a uhradí členský poplatok.
  5. Nadobudnutie členstva v spoločnosti sa datuje odo dňa schválenia prihlášky predsedníctvom spoločnosti a zaplatením členského príspevku. Ak sa fyzická osoba stane členom spoločnosti v termíne od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka zaplatenýčlenský príspevok sa počíta na tento kalendárny rok. Ak sa fyzická osoba stane členom spoločnosti v termíne od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka zaplatený členský príspevok sa počíta na nasledujúci kalendárny rok. Výšku členského príspevku schvaľuje valné zhromaždenie.

Poslanie a hlavné úlohy spoločnosti:


Poslaním spoločnosti je:

  1. Podporovať vedecký výskum a získavať vedeckých a iných pracovníkov k aktívnej spolupráci v oblasti zoológie na Slovensku.
  2. Sprostredkúvať výmenu informácií a propagovať výsledky zoologického vedeckého výskumu organizovaním národných a medzinárodných podujatí, ako aj edičnou činnosťou
  3. Prispievať k zvyšovaniu odbornej úrovne svojich členov. Orientovať záujem členov spoločnosti na riešenie otázok významných z hľadiska celospoločenských potrieb a záujmov.
  4. Pri plnení svojich úloh spolupracovať s pracoviskami SAV, vysokými školami, univerzitami a inými výskumnými pracoviskami, múzeami, orgánmi a organizáciami ochrany prírody SR, ako aj s vedeckými spoločnosťami doma i v zahraničí.
  5. Predkladať príslušným odborných pracoviskám a orgánom podnety k opatreniam týkajúcim sa rozvoja odboru.

Kontakty:


Oficiálne sídlo spoločnosti:

Slovenská zoologická spoločnosť pri SAV
Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave
Mlynská dolina, Ilkovičova 6
842 15 Bratislava 4 – Karlová Ves

Korešpondenčná adresa:

Vladimír Kubovčík, predseda SZS
Fakulta ekológie a environmentalistiky Technická univerzita vo Zvolene
T. G. Masaryka 20117/24
960 01 Zvolen

e-mail:

kubovcik@tuzvo.sk